У статті “Щастя не про МАТИ, це про БУТИ” говорилось про те, що людей, які живуть велику частину свого життя в стані потоку, сміливо можна назвати щасливими людьми.

“Ви повністю залучені в діяльність заради неї самої. Час летить. Кожна дія, рух, думка виходить з попередньої, немов граєш джаз. Уся твоя істота залучена, і ти застосовуєш свої уміння на межі” – так говорив про потік Михай Чиксентмихайи.

Як же потрапити в стан потоку, що потрібно для цього? Виходячи зі своїх досліджень, Михай Чиксентмихайи окреслив свою схему зон емоційного стану людей. За цією схемою можна дуже чітко визначити залежність стану від навичок і складності виконуваної роботи.

Схема зон емоційного стану людей

Зона Активності. Ця зона характерна тим, що ставляться занадто складні завдання. Бракує навичок для їх виконання. Але, якщо розвивати потрібні навички, з цієї зони легко можна потрапити в зону Потоку.

Знаходження в зоні Активності спонукає людей вчитися. Тут вони вже виходять із зони комфорту, але для попадання в Потік бракує навичок.

Зона Контролю. Це друга ідеальна зона для переходу в стан потоку. Тут людина все уміє, але виконує не дуже складні для себе завдання.

Зона контролю. Ця робота не приносить йому особливої радості, але ускладнивши її людина відразу потрапляє в потік.

Зона Розслаблення. Ще одна зона комфорту.

Людина повністю розслаблена, їй як і раніше добре. Але нудьга наближається.

Зона Нудьги. Людина, розслабляючись, рано чи пізно потрапить в зону Нудьги.

У цій зоні у людини починає відчувати до всього відразу.

Зона Апатії. Людині здається, що вона нічого не робить. Апатія саме негативне почуття.

З найпоширенішого заняття, що призводить до апатії, – це перегляд телевізора.

Якщо людина не робитиме кроків до нових знань і не набиратиметься нових навичок, із зони Страху (бракує знань для виконання складних завдань, що викликає страх перед невідомим…). А з зони Занепокоєння, теж легко потрапляє в зону Апатії.

Добавляючи в будь-яке своє  заняття творчість, вдосконалючи процес та будучи жадібним до нових знань, ви гарантовано отримуватимете задоволення від своєї діяльністі. Завжди можна  в будь-який процес внести елемент радості. Головне ускладнювати чи братись на нове поступово, крок за кроком. Інакше є ризик бути розчарованим, що несе загрозу попадання в стан апатії.

Якщо ви будете працювати, перебуваючи в почутті повної захопленості, то це гарантовано приведе до загального успіху, до задоволення від життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.